piątek, 31 maja 2013

Białowieski Park Narodowy

Witam serdecznie.
Chciałabym zaprosić do odwiedzenia województwa podlaskiego i poznania jego niezwykłych walorów przyrodniczych. Najcenniejsze walory przyrodnicze regionu chronione są w czterech parkach narodowych i trzech parkach krajobrazowych. W Białowieski Parku Narodowym chroni się najlepiej zachowane pozostałości pierwotnych lasów liściastych niżowej Europy. Bagna Biebrzańskiego obejmuja obszar mokradeł, wilgotnych łąk i lasów z ciekawą florą i fauną. Narwiański Park Narodowy to szczególny przykład obszaru z rzeką anastomozującą, zaś Wigierski Park Narodowy przyciąga różnorodnością krajobrazu. Niezapomnianych wrażeń dostarczy zwiedzanie parków krajobrazowych: Suwalskiego, Łomżyńskiegio Parku Doliny Narwi oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.


Białowieski Park Narodowy(BPN)jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921r., kiedy to utworzono leśnictwo „Rezerwat”, przemianowane w 1932r. na „Park Narodowy” w Białowieży, a w 1947r. restytuowane jako Białowieski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 10 517 ha, z tego 5 726 ha pozostaje pod ochroną ścisłą. Park chroni ostatnie na niżu w Europie lasy naturalne o charakterze pierwotnym, zachowane  w strefie lasów liściastych i mieszanych.


Zasady zwiedzania i opłaty w BPN
Pieszo
Wszystkie szlaki udostępnione w BPN dla ruchu turystycznego można przemierzać pieszo.

Rowerem
Na terenie Obrębu Ochronnego Hwoźna po wyznaczonych szlakach można poruszać się rowerem. Na odcinkach szlaków pieszych, które są jednocześnie szlakami rowerowymi pierwszeństwo ma turysta pieszy. Na teren obszaru objętego ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Orłówka wjazd rowerem możliwy jest wyłącznie za zezwoleniem Dyrektora Parku, po uiszczeniu stosownej opłaty.

Konno - bryczką, saniami lub wierzchem
Na teren obszaru objętego ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Orłówka (dawny Rezerwat Ścisły) możliwy jest wjazd pojazdów jednokonnych (bryczka lub sanie) za zezwoleniem Dyrektora Parku, po uiszczeniu stosownej opłaty. Przejazdy takie organizują Biura Turystyczne w Białowieży i okolicy. Po Obrębie Ochronnym Hwoźna można poruszać się bryczką, saniami bądź wierzchem po drogach, po których przebiegają szlaki turystyczne: „Wilczy Szlak” i czarny szlak rowerowy , z koniecznością każdorazowego zgłoszenia planowanego wjazdu Nadleśniczemu Obrębu Ochronnego Hwoźna (kontakt: Andrzej Karczewski, tel. do kancelarii: +48 85 68 58 744, tel. kom. 600-455-702).

Pływanie
Pływanie kajakami, pontonami i innym sprzętem wodnym oraz kąpiele w rzece Narewka w granicach BPN i na stawach w Parku Pałacowym są zabronione. Amatorów sportów wodnych zachęcamy do spływu rzeką Narewka poza obszarem Parku lub wyjazd nad Zalew Siemianówka (37 km od Białowieży).

Wędkowanie
Wędkować można z brzegu na stawach i na rzece Narewka w Parku Pałacowym po wykupieniu licencji na wędkowanie. Wędkarze zobowiązani są zachować limit połowu ryb i ich wymiary ochronne zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wprowadzanie psów i innych zwierząt
Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Obrębu Ochronnego Hwoźna i Parku Pałacowego wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i do Obrębu Ochronnego Orłówka (dawny Rezerwat Ścisły). 





Przyrodę i obiekty Białowieskiego Parku Narodowego, stanowiące nasze wspólne dziedzictwo, polecamy opiece Zwiedzających.
Ogólne zasady:
- W Białowieskim Parku Narodowym, ze względu na bezpieczeństwo, nie można przebywać w lesie w czasie burz i silnych wiatrów oraz w nocy.
- Zabronione jest chwytanie dziko występujących zwierząt, zbieranie lub niszczenie jaj, umyślne płoszenie zwierząt, zbieranie poroży, niszczenie gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz miejsc ich rozrodu.
- Podczas zwiedzania Białowieskiego Parku Narodowego nie wolno:
a) poruszać się poza wyznaczonymi szlakami,
b) uszkadzać drzew, krzewów oraz roślin runa,
c) zaśmiecać terenu,
d) zakłócać ciszy,
e) używać ognia. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz